Yaşlılık Döneminde Beslenme

Yaşlılık Döneminde Beslenme

Yaşlanma; zamanla organizmanın uyum sağlama yeteneğinin azalmasıdır. Beden yapısı ve işlevlerinde süre gelen bozuklukların birikimi sonucu yaşlanma gelişir. Dünya Sağlık Örgütü insan ömründe yaşlanmaya kronolojik bir sınır getirmiştir ki bu da 65 yaştır.

  • 65 - 74 Yaş genç yaşlılık,
  • 75 - 84 Yaş ileri yaşlılık,
  • 85 Yaş ve üstü çok ileri yaşlılık olarak adlandırılmaktadır.
  • Yaşlıların ,daha çok yaşam biçimi ve yaşlarından kaynaklanan yerleşmiş bir beslenme alışkanlıkları vardır. Bu alışkanlıklar bazen mal-nütrisyon gelişmesine neden olurken bazen de obezite ile sonuçlanmaktadır. Yaklaşık ,40 yaşından sonra yağsız kütlede her 10 yıllık dönemde %2-3 oranında azalma meydana gelmektedir.

    Hayatımızın her döneminde olduğu gibi yaşlılık döneminde de beslenme büyük önem taşımaktadır. Yaşlıların alması gereken enerji ihtiyaçları iyi hesaplanmalı varsa hastalık ve vitamin, mineral eksikliği dikkate alınarak sağlıklı beslenme programları oluşturulmalı ,beslenme ile gelebilecek risklerin önüne geçilerek bundan sonraki dönemde daha sağlıklı bir şekilde yaşam sürdürebilmelerini sağlanmalıdır.

    N&P Beslenme ve Psikolojik Danışmalık Merkezi olarak diyetisyenimiz ve gerekirse psikolojik ekibimizle yaşlılık döneminizin daha mutlu ve sağlıklı geçmesinde gereken desteği vermekteyiz.

    Tags:Yaşlılık Döneminde Beslenme, Çekmeköy Diyet, N&P Danışmanlık