Obezite ve Kilo Kontrolü

Obezite ve Kilo Kontrolü

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra ülkemizin de en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu, boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkması durumudur.

Beslenme, anne karnından başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir. Günlük yaşamda bireylerin durumlarına göre (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, hastalıklar vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Eğer sizin de beden kitle indeks değeriniz 18.5-24.9 aralığının dışında ise, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmakta zorlanıyorsanız, gerek diyetisyen gerekse psikolojik destek vermek amacı ile sizi N&P Danışmanlık merkezine bekliyoruz.

Tags:Obezite ve Kilo Kontrolü, Çekmeköy Diyet, N&P Danışmanlık