Menopoz Sonrası Kilo Kaybı Hayal Mi?

Menopoz Sonrası Kilo

Eğer menopoz sonrası kilo alma deneyimine sahipseniz, menopoz döneminde kilo vermek size imkansız gibi görünebilir. Ancak, klinik çalışmalar gösteriyor ki; kadınlar menopoz sonrası da kilo verebiliyorlar. (bir takım zorluklara rağmen)

İlk zorluk; menopoz sonrası günlük enerji tüketiminde azalma olduğu gerçeği. Kadınların 20 li ve 30 lu yaşlarında ihtiyaç duyduğu enerji ve yemek miktarı ile menopoz dönemindeki ihtiyaçları farklıdır. Araştırmalar kadınların menopoz döneminde çok daha az fiziksel aktivite gerçekleştirdiğini gösteriyor. Menopoz döneminde günlük rutinlerin halen tüm yoğunluğu ile devam ettiği biliniyor. Çalışma hayatı, çocuk veya ebeveyn bakımı, sosyal çalışmalar kadınların tüm zamanını alıyor. Bütün bu koşturmacalar menopoz döneminde kadınların daha yorgun hissetmesine neden oluyor. Fiziksel aktivitenin azalması menopoz döneminde kilo almanın en geçerli sebebi haline geliyor.

Menopoz dönemine girmiş kadınların fiziksel aktivitelerinin azalmasının kilo almalarında en temel faktör olduğunu bilmeleri kilo verme serüveninde etkin olacaktır. Aslında araştırmalar menopoz döneminde fiziksel aktivitesini koruyan veya arttıran kadınların kilo almadıkları ve vücud yağ oranı ve bel çevresi ölçümlerinde artış olmadığı göstermiştir.

Bu dönemde ihtiyacınız olan şey fiziksel aktiviteye daha çok öncelik vermek ,gözlemleniyor ki kadınlar bu dönemde başka kişilere ilgi göstermek ve bakım vermek konusunda daha meşguller. Yürüyüş yapmak,yüzmek veya diğer fiziksel aktiviteleri arttırmayı ,etkin aktiviteler yapmayı göz ardı ediyorlar.Aslında siz ne kadar sağlıklı ve mutlu iseniz çevrenize o kadar katkı ve destek sağlayabilirsiniz.

Fiziksel aktivite yanında önemli olan diğer faktör menopoz öncesi dönemdeki yemek yeme alışkanlığınızı (neyi ne kadar ) gözden geçirmelisiniz. Kadınlar menopoz döneminde de menopoz öncesi dönemde olduğu gibi beslenme tuzağına düşüyorlar. Ancak Amerikalı uzman diyetisyen Alice Gibson diyor ki “Diyet bir beceri performansıdır, güç performansı değil” yani: beslenme sürecinde seçimlerinizin içeriği bir miktar sebze, bir miktar meyve, yeterince protein ve porsiyonlarınız miktarını kontrol ederek menopoz döneminde kilo vermeniz ve yemekten keyif almanız mümkün.

Tags:Menopoz Sonrası Kilo Kaybı Hayal Mi?, Çekmeköy Diyet, N&P Danışmanlık