Genç (Adölesan) Beslenmesi

Genç (Adölesan) Beslenmesi

Adölesan döneminde beslenme kritik önem taşımaktadır. Büyümenin bebeklikten sonra en hızlı olduğu dönem ergenlik döneminin başlangıç yaşlarında (kızların için 11-15 ,erkekler için 13-16 yaş aralığında) gözlemlenir. Ergenlik döneminin başında yetişkin boyunun %80’ine ,2-4 yılda yetişkin boyunun %90’ına ,ergenlik döneminin sonunda %99’una sahip olurlar. Hızlı büyümenin gerektirdiği enerji ve besin öğelerine olan ihtiyaç dengeli şekilde karşılanmalıdır.

Adölesanların maksimum büyüme potansiyellerine erişebilmeleri için doğru beslenme önemli bir faktördür. Bu dönemde gençlerin ileri yaşlarda ihtiyaç duyacakları sağlıklı beslenme bilincine sahip olmaları oldukça önemlidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları sonucunda şişmalık, obezite, kötü beslenme alışkanlığı, şok zayıflama diyetleri, yeme bozuklukları, anoreksiya nevroza, blumia nevroza gibi bazı beslenme sorunları görülebilmektedir.

N&P Beslenme ve Psikolojik Danışmalık Merkezi olarak ; danışanlarımıza yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırarak bu alışkanlıkları yaşam biçimi haline getirmelerini sağlamaktayız.

Tags:Genç (Adölesan) Beslenmesi, Çekmeköy Diyet, N&P Danışmanlık