Diyet ve Psikoloji

Diyet ve Psikoloji

Beslenme ve kilo kontrolü sürecinde fizyolojik faktörlerin yanında psikolojik ve çervesel faktörlerin de önemli olduğunu gösteren pek çok çalışma bulunmakta,aynı boy hamburgeri aç olduğumuz zaman farklı boyutta, tok olduğumuz zaman farklı boyutta algılıyoruz. Yapılan bir deneyde aynı kalori değeri hesaplanmış iki farklı beslenme programı oluşturuluyor. Ancak bir grup katı yağ tüketebiliyorken; diğer grup daha sınırlandırılmış bir beslenme programı takip ediyor ve katı yağ tüketimine izin verilmiyor. Çalışma sonrasına görülüyor ki; daha esnek bir liste ile beslenen ve katı yağ tüketebilen grup daha hızlı ağırlık kaybediyor. Algımız sistemimizi etkiliyor. Psikolojik anlamda doymuş hissetmek midemizin dolu olmasından farklı bir durum.

Psikolojik zorluklar yaşayan kişiler (depresyon, kaygı, panik bozukluk gibi.) beslenmelerini düzenlemekte ve kontrol etmekte de zorluk yaşayabilirler. Savunma ve baş etme mekanizmalarımız yeme alışkanlığımız ile iç içe geçmiş olabilir. Yemek yemeği kaynağımız olarak kabul ettiğimiz düşünün. Duygusal yeme kavramı tam da buradan geliyor. Duygusal anlamda kötü hissettiğimiz durumlarda bir kısmımız yemek yemekten çok uzaklaşıyorken, bir kısmımız aksine yemek yemeye daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Depresyon belirtileri arasında aşırı yeme veya yemekten kaçınma mutlaka dikkatinizi çekmiştir.

Sözün özü ruh sağlığınız zorda ise diyet süreci de zora girmektedir. N&P danışmanlık olarak çatımız altında ihtiyaç duymanız halinde psikolojik desteği ve beslenme desteğini bir arada sunabiliyoruz. Özellikle anoreksiya, bulumia, tıkanırcasına yeme bozukluğu gibi hastalıklarda olmazsa olmaz olan psikolojik destek ve beslenme programı desteğini tek çatı altında danışanlarımıza sunuyoruz.

Tags:Diyet ve Psikoloji, Çekmeköy Diyet, N&P Danışmanlık